Bajiquan

Bajiquan

Original názov:
八極拳 (čítaj "badžičuan")

Taktiež známe ako:
Kaimen Ba Ji Quan, Bazi Quan, Eight Extremities Boxing

Zakladateľ:
Neznámy

Miesto vzniku:
Čína

Rok vzniku:
cca 16. storočie

Oficiálna stránka:
http://www.wufamilybajiquan.com

Školy Bajiquan na Slovensku:

Bajiquan je čínske bojové umenie, ktoré sa vyznačuje výbušnou silou na krátku vzdialenosť a je známe svojimi údermi lakťami a ramenami. Jeho plný názov je "Kaimen Ba Ji Quan", čo vo voľnom preklade znemená niečo ako "otvorená brána ôsmich extrémnych pästí". Bajiquan sa pôvodne nazýval Bazi Quan (巴子拳 alebo 鈀子拳) alebo "hrabacia päsť", pretože päste, držané voľne a mierne otvorené, sa používajú na udieranie smerom nadol podobným spôsobom ako hrable. Tento názov bol v čínskom jazyku považovaný za dosť hrubý, preto sa zmenil na Bajiquan. Termín "Baji" pochádza z čínskej klasiky I-ťing a znamená "rozšírenie všetkými smermi".

Majster Wu Lian-Zhi v tradičnom postoji koňa, typickom pre Bajiquan

Majster Wu Lian-Zhi v tradičnom postoji koňa, typickom pre Bajiquan

História

Niektorí autori považujú za prvú písomnú zmienku o Bajiquan vojenskú zmluvu s názvom Jixiao Xin Shu, ktorú napísal generál Qi JiGuang (1528 – 1588). Prvým zaznamenaným učiteľom Bajiquanu bol Wu Zhong (1712–1802). Podľa príručky rodiny Wu sa Wu Zhong učil Bajiquan u taoistického mnícha s prezývkou Lai. Ďalším významným učiteľom bol Li Shuwen (1864 – 1934), ktorý pochádzal z Hebei a dostal prezývku "Boh oštepu Li". Medzi študentov Li Shuwena patrili Huo Dian Ge (osobný strážca Pu Yi, posledného čínskeho cisára), Li Chenwu (osobný strážca Mao Ce-tunga) a Liu Yunqiao (tajný agent nacionalistického Kuomintangu a inštruktor osobnej stráže Chiang Kai-shek). Bajiquan má odvtedy povesť "štýlu bodyguardov". Bratia Ma Feng Tu a Ma Yin Tu zaviedli Bajiquan do Centrálneho inštitútu Guoshu (Nanjing Guoshu Guan), kde je jeho výcvik povinný pre všetkých študentov. Bratia Ma verili, že Bajiquan zdieľa korene s ďalším bojovým hebeiským bojovým umením Piguazhang. Wu Zhong, najstarší vysledovateľný majster v línii Bajiquanu, vraj vyučoval obe tieto umenia spoločne, ako jeden integrovaný bojový systém. Legenda hovorí, že sa nakoniec rozdelili, len aby ich znovu spojil Li Shuwen koncom 18. až začiatkom 19. storočia. Hovorí o tom aj jedno čínske príslovie: "Keď sa Pigua pridá k Baji, bohovia aj démoni z toho budú vydesení. Keď sa Baji pridá k Pigua, hrdinovia si len vzdychnú, vediac že nemajú proti ním žiadnu šancu."

Popredné odvetvia a línie tohto bojového umenia prežili do modernej doby, vrátane rodiny Han, rodiny Huo, rodiny Ji, rodiny Li, rodiny Ma, rodiny Qiang, rodiny Wu, Wutan Baji Quan a Yin Yang Baji Quan. Každá rodina má svoje jedinečné prvky, ale zároveň zdieľa základné princípy Bajiquanu. Niektoré línie existujú iba v kontinentálnej Číne, zatiaľ čo iné sa rozšírili do západných krajín.

Techniky

Techniky Bajiquanu násilne otvárajú súperove ruky a útočia na vysoké, stredné a nízke úrovne tela. Využiteľné sú hlavne pri boji zblízka, keďže sa zameriavajú na údery lakťom, kolenom, ramenom a bokom. Pri blokovaní útoku alebo pri približovaní sa k súperovi techniky Bajiquan zdôrazňujú údery do hlavných bodov zraniteľnosti, menovite hrudník (trup tela), nohy a krk.

Existuje 6 základných spôsobov "otvorenia" protivníka:

  • Ding 頂: pomocou päste, lakťa alebo ramena tlačením dopredu a nahor
  • Bao 抱: ruky k sebe, akoby ste niekoho objímali a potom následuje Pi 劈 (rozdelenie)
  • Ti 提: kolenom na stehno súpera alebo chodidlom na predkolenie
  • Dan 單: jedným ťahom (pohybom)
  • Kua 胯: použitím bedra
  • Chan 纏: zapletenie s rotáciou okolo zápästia, lakťa a ramena

Bajiquan sa zameriava na priamočiare techniky, ktoré vyvrcholia silnými a rýchlymi údermi, ktoré znemožnia súperovi pokračovať. Je známy svojim namáhavým tréningom spodnej časti tela a dôrazom na postoj koňa, ktorý je však vyšší, ako ako u iných podobných bojových umení.

Formy

Formy (zostavy) v Bajiquane sa rozdeľujú na ozbrojené a neozbrojené rutiny. Existuje 20 foriem pästí, medzi ktoré patrí 12 malých štruktúrnych pästí Baji, päsť čierneho tigra Baji, päste Baji Dan Zhai, Baji Dan Da / Dui Da, Baji Luohan Gong a Baji Si Lang Kuan. Ďalej existuje 8 foriem zbraní, vrátane Liu He Da Qiang (kopija), Chun Yang Jian (meč), San Yin Dao (šabľa), Xing Zhe Bang (palica), Pudao a Chun Qiu Da Dao (dlhý obojručný ťažký meč, ktorý používali generáli sediaci na koňoch). Väčšina škôl sa však zameriava na oveľa menšie osnovy. Štandardné (takmer vo všetkých skupinách) sú Xiaobaji a Dabaji (2 formy so zbraňami: šabľa a kopija), tréningová rutina pre dvoch nazývaná Baji Duijie alebo Baji Duida a séria 8 krátkych útočných metód nazývaných "Ba Shi" (osem pozícií), ktoré sú odvodené od umenia Shaolin Jingang Bashi.

Zdroj: Wikipedia