Budokan

Budokan

Original názov:
武道館 (čítaj "budókan")

Taktiež známe ako:
Budōkan Karate

Zakladateľ:
Chew Choo Soot (1922-1997)

Chew Choo Soot

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1966

Oficiálna stránka:
https://karatebudokaninternational.co.uk

Školy Budokan na Slovensku:

Budokan je štýl Karate uznávaný World Union of Karate Do Organizations a World Karate Federation. Spoločnosť KBI (Karate Budokan International) založil v roku 1966 Chew Choo Soot v Malajzii. Chew Choo Soot sa narodil 7.2.1922. Keď bol ešte dieťa, zomrel mu otec a vychovával ho prísnou disciplínou jeho starý otec. Bol to konfuciánsky učenec, ktorý veril na vzdelávanie pomocou kníh a nie v bojové umenia. Vo veku 15 rokov sa Chew začal zaujímať o vzpieranie a prihlásil sa do kulturistického klubu v Ipohu. Vďaka svojej oddanosti a tréningu sa v rokoch 1939, 1941 a 1942 stal národným malajzijským šampiónom vo vzpieraní v ľahkej váhe. Počas týchto rokov sa začal venovať aj bojovým umeniam a to Judu, Jujutsu a Zápaseniu.

Počas japonskej okupácie Malajzie, vo veku 20 rokov sa Chow prvýkrát zoznámil s Karate. Neskôr bol najatý japonským vojenským dôstojníkom, ktorý ho videl vo fitness časopisoch, aby sa stal jeho osobným trénerom fitness a vzpierania. Pri jednej zo svojích návštev videl dôstojníka ako praktizuje Kata. Štýly praktizované dôstojníkom boli Keishinkan a Shotokan. Chow bol ohromený a požiadal dôstojníka aby ho trénoval. Viac ako 2 roky potom spolu trénovali Karate, Judo, Jujutsu a vzpieranie, až kým dôstojník v roku 1945 neodišiel na Okinawu. Po skončení druhej svetovej vojny odišiel Chow na Okinawu, aby tam ďalej trénoval. Takisto podnikol niekoľko ciest do Taiwanu, aby tam trénoval Kung Fu.

V roku 1966 na žiadosť svojich priateľov založil dojo v Petaling Jaya s malou skupinou študentov a vznikla aj organizácia Karate Budokan International. Záujem o jeho kurzy bol však taký veľký, že to sám nestíhal, takže potreboval asistentov. V celej Malajzii však neboli žiadni iní inštruktori Karate, musel vycestovať do Tokia a Osaky, aby mohol zamestnať ďalších 7 japonských inštruktorov. S ich pomocou potom rozšíril bojové umenie Budokan po celej Malajzii. Chew mal ambíciu rozšíriť toto bojové umenie do celého sveta, ale skôr ako sa mu to podarilo, ochorel v roku 1995 na paralytický záchvat a o dva roky neskôr zomrel vo veku 75 rokov.

Budokan kladie veľký dôraz na filozofické a duchovné aspekty tréningu. Hlavným cieľom je dosiahnuť harmóniu medzi telom a mysľou, čo sa dosahuje prostredníctvom pravidelného cvičenia, meditácie a sebareflexie. V Budokan sa verí, že skutočná sila pochádza zvnútra a že fyzická zručnosť musí byť podporená silným mentálnym a duchovným základom. Medzi hlavné princípy Budokan patrí úcta, čestnosť, sebaovládanie a pokora. Tieto hodnoty sú neoddeliteľnou súčasťou tréningu a cvičenci sú vedení k tomu, aby ich uplatňovali nielen v dojo, ale aj v každodennom živote. Tento prístup pomáha rozvíjať nielen fyzickú zdatnosť, ale aj charakter a morálne hodnoty jednotlivca.

Tréning v Budokan je rozdelený do troch hlavných častí: kihon (základné techniky), kata (formy) a kumite (sparring).

  • Kihon zahŕňa základné techniky ako údery, kopy a bloky. Tieto techniky sú základom pre všetky ostatné aspekty tréningu a cvičenci ich opakujú, aby získali správnu formu, rýchlosť a silu. Kihon je nevyhnutný pre rozvoj správnej techniky a je základom pre pokročilejšie cvičenia.
  • Kata sú predpísané série pohybov, ktoré simulujú boj s imaginárnym súperom. Každá kata má svoj vlastný názov a symboliku a cvičenec ju vykonáva s dôrazom na presnosť, rytmus a správne dýchanie. Kata pomáha rozvíjať koordináciu, rovnováhu a mentálnu koncentráciu.
  • Kumite je to cvičenie, pri ktorom cvičenci praktizujú techniky v kontrolovanom boji s partnerom. Existujú rôzne formy kumite, od základného cvičenia s dohodnutými technikami až po voľný sparring, kde cvičenci môžu použiť akékoľvek techniky, ktoré ovládajú. Kumite pomáha rozvíjať rýchlosť, reakčný čas a schopnosť aplikovať naučené techniky v reálnych situáciách.

Budokan sa od svojho vzniku neustále vyvíja a prispôsobuje potrebám moderných cvičencov. Dnes sa vyučuje po celom svete a má mnoho nasledovníkov, ktorí pokračujú v tradíciách zakladateľa Chew Choo Soota. Jedným z moderných aspektov Budokan je aj dôraz na fyzickú kondíciu a celkové zdravie. Tréningy často zahŕňajú cvičenia na posilnenie svalov, zlepšenie kardiovaskulárnej kondície a zvýšenie flexibility. Týmto spôsobom podporuje nielen bojové zručnosti, ale aj celkovú pohodu a zdravý životný štýl.

Technické stupne

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 10. kyu Biela
9. kyu Žltá
8. kyu Oranžová
7. kyu Zelená
6. kyu Modrá
5. kyu Fialová
4. kyu Hnedá IV
3. kyu Hnedá III
2. kyu Hnedá II
1. kyu Hnedá I
1. - 5. dan Čierna

Farby jednotlivých opaskov sa môžu líšiť, v závislosti od konkrétneho klubu/školy.

Zdroj: Wikipedia a BKI