Goju Ryu

Goju Ryu

Original názov:
剛柔流 (čítaj "godžu rjú")

Taktiež známe ako:
Goju Ryu Karate, Goju Ryu Bujutsukan

Zakladateľ:
Chojun Miyagi (1888-1953)

Chojun Miyagi

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1930

Oficiálna stránka:
https://goju-ryu.jp/en

Školy Goju Ryu na Slovensku:

Goju Ryu je tvrdo-jemný štýl Karate (z japonskeho Go = tvrdý, Ju = jemný). Ako už názov prezrádza, tento okinawský štýl kombinuje tvrdé a j emné techniky, ktoré pochádzajú zo známej knihy bojových umení Bubishi (po činsky wu bei ji). Táto kniha bola používaná v 19. a 20. storoćí okinawskými majstrami. Tvrdými technikami sú myslené priame a silné údery zovretou rukou, zatiaľ čo jemné techniky sú jemné kruhové pohyby otvorenou rukou.

Pri technikách je hlavný dôraz kladený na správne dýchanie. Tréning zahrňuje aj posilňovanie tela a celkové zlepšovanie kondície. Guju Ryu obsahuje okrem priamych silných úderov a kopov aj páky, úchopy a hody.

Zakladateľom školy je majster Chojun Myjagi (1888-1953), žiak majstra Kanryo Higaonnu (1853-1916), ktorý praktikoval okinawské Naha-te. Korene Goju Ryu nájdeme však už v južných provinciách Číny, kde ľudia na svoju prepravu používali hlavne lode. K tomu aby udržali rovnováhu na vratkej palube si vytvorili postoj dnes známy ako Sanchin dachi. Pri zmene postoja chodidlá neopúšťali dlážku a techniky vyzerali ako keby vychádzali zo zeme z týchto posuvných pohybov. Preto je tento postoj dnes charakteristický pre školu Goju Ryu.

Kata

Goju Ryu ma 12 zostáv (kata) vo svojich štandardných učebných osnovách. V niektorých školách ich musí študent všetky ovládať predtým, než dosiahne 3. dan, alebo bežnejšie je to 5. dan. Morio Higaonna píše, že "Kata sú podstatou a základom Karate a predstavujú nahromadenie viac ako 1000 rokov vedomostí. Vytvorené mnohými majstrami v priebehu vekov prostredníctvom zasväteného tréningu a výskumu, sú kata ako mapa, ktorá nás má viesť a ako taká by sa nikdy nemala meniť ani s ňou manipulovať." Takmer všetky kata majú zodpovedajúce bunkai oyo, vopred pripravený bojový nácvik pre dvoch ľudí. Tieto cvičenia pomáhajú študentovi porozumieť aplikáciám kata, vytvoriť správny rytmus/flow, precvičiť neustály útok/obranu a bezpečne nacvičiť nebezpečné pohyby na partnerovi.

Kihongata (základné kata)

  • Gekisai (zaútočiť a rozbiť) - základné techniky pre sebaobranu
  • Saifa (rozpárať a roztrhať) - rýchle "šľahacie" pohyby, kladivové päste a údery zadnou stranou päste
  • Sanchin (tri bitky) - veľmi pomalé meditačné techniky, ktoré musí študent precítiť
  • Tensho (otočné ruky) - ďalšia forma meditačných pohybov, ktorá kombinuje tvrdé dynamické napätie s jemnými plynulými pohybmi rúk

Kaishukata (kata s otvorenými rukami)

  • Seiunchin (napadnúť, dobyť, potlačiť) - použitie techník na vychýlenie súpera z rovnováhy, úchopov a hodov.
  • Shisochin (zničiť v štyroch smeroch) - zahřňa silné lineárne útoky, kruhové pohyby a bloky
  • Sanseru (36 rúk) - učí ako sa pohybovať okolo súpera na krátku vzdialnosť a zničiť jeho mobilitu pomocou kansetsu geri (bočný kop do kolena)
  • Sepai (18 rúk) - zahŕňa pohyby v štyroch smeroch a 45° útoky a implementuje techniky pre boj na veľké aj krátke vzdialenosti
  • Kururunfa (dlho čakať a potom zrazu zaútočiť) - techniky založené na čínskom štýle modlivky
  • Sesan (13 rúk) - považované za najstaršie kata, založené na technikách škôl Naha-te
  • Suparinpei (108 rúk) - najpokročilejšie Goju Ryu kata, ktoré spočiatku obsahovali 3 úrovne zvládnutia, ale neskôr bola posledná úroveň odstránená

Fukyugata

Tieto kata nie sú tradičné Goju Ryu kata, ale sú to tzv. propagačné kata, dostatočne jednoduché na to, aby sa mohli vyučovať ako súčasť programov telesnej výchovy na školách a sú súčasťou štandardizovaných učebných osnov Karate pre školy, nezávisle od štýlu učiteľa.

Technické stupne

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 10.kyu Biela
9. kyu Žltá
8. kyu Oranžová
7. kyu Zelená
6. kyu Modrá
5. kyu Fialová
4. kyu Fialová s jedným pruhom
3. kyu Hnedá
2. kyu Hnedá s jedným čiernym pruhom
1. kyu Hnedá s dvomi čiernymi pruhmi
1. - 10. dan Čierna

Zdroj: Wikipedia a GKI