Kyokushin Kai

Kyokushin Kai

Original názov:
極眞會 (čítaj "kjokušinkai")

Taktiež známe ako:
Kyokushin, Kyokushin-Kai Karate

Zakladateľ:
Masutatsu Oyama (1923-1994)

Masutatsu Oyama

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1964

Oficiálna stránka:
http://www.kyokushinkaikan.org/en

Školy Kyokushin Kai na Slovensku:

Kyokushin Kai je jedným z najuznávanejších a najviac praktizovaných štýlov Karate na svete. Kyokushin znamená "absolútna pravda" a odráža filozofiu, ktorá kladie dôraz na vytrvalosť, disciplínu a silu mysle a tela. Tento štýl je považovaný za najtvrdší štýl Karate. Zakladateľom školy je majster Karate, ktorý sa narodil v roku 1923 v Korei ako Hyung Yee a po presťahovaní do Japonska v roku 1938 prijal meno Masutatsu Oyama. Trénoval najprv Judo, potom Shotokan a nakoniec Goju Ryu Karate.

V roku 1964 založil vlastnú školu, ktorú nazval Kyokushinkai. Kyokushin Karate je výsledkom jeho mnohoročného a veľmi náročného tréninku. V tejto škole dominuje síla a tvrdosť. Sú tu ukryté aj hodnoty, ktoré sa v bežnom športovom zápase nemôžu použiť, protože by mohli človeku ublížiť. Oyama bol presvedčený, že ľudské telo znesie takmer všetko. Musí však prejsť tvrdou a náročnou cestou sebazdokonaľovania. Stúpenci tohoto štýlu musia byť odolní voči účinkom vonkajšej sily. Hneď od začiatku stála táto škola v opozícii oproti ostatným organizáciam Karate. Okolo roku 1960 bol Oyamov bojový štyl zaradený do celesvetovej federácie Honbu Kyokushinkai Kan Karate. Jej prezidentom se stáva japonský ministerský predseda E. Sato a výkonným riaditeľom je Oyama Sensei. V roku 1994 Masusatsu Oyama zomrel, a do čela sa dostal Kancho Shokei Matsui a federácia sa rozdelila na IKO 1, IKO 2, IKO 3 a ďalšie.

Kyokushin je známy svojím dôrazom na tvrdosť a odolnosť. Tréningy v tomto štýle sú často veľmi náročné a vyžadujú si vysokú úroveň fyzickej a mentálnej disciplíny. Jedným z hlavných princípov Kyokushinu je "osu", čo je japonské slovo, ktoré znamená "tlak" alebo "vytrvalosť". Toto slovo symbolizuje ducha Kyokushinu – schopnosť vydržať a prekonať ťažkosti. Kyokushin zahŕňa širokú škálu techník, vrátane úderov, kopov, blokov a kombinácií. Charakteristické pre tento štýl sú silné, priame útoky a dôraz na kontaktný boj. Tréningy často zahŕňajú sparring, kde sa bojovníci učia aplikovať svoje techniky v reálnych situáciách. Sparring v Kyokushine je často plný kontakt (full contact), čo znamená, že bojovníci trénujú s minimálnymi ochrannými pomôckami, aby si zvykli na reálny bojový kontakt. Dôležitou súčasťou tréningu sú tiež kata, čo sú predpísané formy pohybu, ktoré simulujú boj proti viacerým protivníkom. Kata pomáhajú rozvíjať technickú precíznosť, rytmus a kontrolu.

Kyokushin turnaje sú známe svojou intenzitou a tvrdosťou. Súťažiaci bojujú v plnom kontakte bez ochranných pomôcok, s výnimkou rukavíc a ochrany na zuby a triesla. Body sa udeľujú za čisté a efektívne techniky, pričom je možné vyhrať aj knockoutom. Existujú rôzne úrovne súťaží, od miestnych turnajov až po medzinárodné majstrovstvá. Medzi najprestížnejšie patrí Svetový šampionát v Kyokushin Karate, ktorý priťahuje bojovníkov z celého sveta.

Kyokushin sa rozšíril po celom svete a dnes má milióny praktizujúcich vo viac ako 120 krajinách. V každej krajine existujú národné federácie, ktoré organizujú tréningy, semináre a súťaže. Vďaka svojej tvrdosti a efektívnosti je Kyokushin často preferovaný tými, ktorí hľadajú skutočne náročné a efektívne bojové umenie.

Technické stupne

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 11. kyu Biela
10. kyu Oranžová
9. kyu Oranžová s bielym pruhom
8. kyu Modrá
7. kyu Modrá s bielym pruhom
6. kyu Žltá
5. kyu Žltá s bielym pruhom
4. kyu Zelená
3. kyu Zelená s bielym pruhom
2. kyu Hnedá
1. kyu Hnedá s bielym pruhom
1. - 10. dan Čierna

V niektorých školách sa používa namiesto oranžového pásu červený.

Zdroj: Wikipedia