Shito Ryu

Shito Ryu

Original názov:
糸東流 (čítaj "šitó rjú")

Taktiež známe ako:
Shitō-ryū Karate

Zakladateľ:
Kenwa Mabuni (1889–1952)

Kenwa Mabuni

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1934

Oficiálna stránka:
https://shitokai.com/english

Školy Shito Ryu na Slovensku:

Shito Ryu je jeden z hlavných štýlov Karate, ktorý založil v roku 1934 Kenwa Mabuni. Je to kombinovaný štýl, ktorý sa pokúša zjednotiť rôznorodé korene Karate. Na jednej strane využíva fyzickú silu a dlhé silné postoje, ktoré sú charakteristické pre štýly odvodené zo Shuri-Te, ako napríklad Shorin Ryu alebo Shotokan a na druhej strane to sú kruhové a osemsmerové pohyby, tvrdé a mäkké vlastnosti štýlov Naha-Te a Tomari-Te, ako má napríklad Goju Ryu. Je to extrémne rýchly štýl, ale môže byť aj umelecký a silný.

Riadi sa piatimi pravidlami obrany, ktoré zaviedol Kenwa Mabuni:

  1. Rakka (padajúce okvetné lístky) – umenie blokovať s takou silou a precíznosťou, ktorá úplne zničí súperov útok
  2. Ryusui (tečúca voda) – umenie "obtekať" okolo útočníkovho pohybu a cez neho, mäkké blokovanie
  3. Kusshin (flexibilita) – umenie znovu sa postaviť na nohy, nahromadenie energie počas uhýbania protivníkovým útokom, náhla zmena alebo zníženie postoja a následný okamžitý protiútok
  4. Ten’i (presunutie) – využitie všetkých ôsmych smerov pohybu na vyhnutie sa z dráhy protivníkovho útoku
  5. Hangeki (protiútok) – obrana, ktorá slúži zároveň ako protiútok

Moderné Shito Ryu štýly kladú silný dôraz na sparring. Zdôrazňuje rýchlosť a boj väčšinou začína z vyššej, vzpriamenejšej pozície ako je to napríklad v Shotokane. Tento štýl je známy aj tým, že má strašne veľa zostáv (kata) – okolo 40-60 foriem.

Kenwa Mabuni sa narodil v Shuri na Okinawe a bol potomkom slávneho bojovníka Oni Ufugusuku Kenyu. Keď mal 13 rokov, začal sa učiť Shuri-Te pod vedením Anko Itosu. Niekoľko rokov sa učil kata od tohoto veľkého majstra. Jeho blízky priateľ Chojun Myjagi (zakladateľ Goju Ryu) ho zoznámil s majstrom Kanryo Higaonnom, u ktorého sa začal učiť Naha-Te. Hoci zostal verný učeniu týchto dvoch veľkých majstrov, Mabuni žiadal ešte inštrukcie od mnohých ďalších učiteľov. Boli to napríklad Seisho Arakaki, Tawada Shimboku, Sueyoshi Inou a Wu Xianhui (čínsky majster známy tiež ako Go-Kenko). Mabuni bol taktiež známy aj tým, že mal priam encyklopedické znalosti rôznych foriem kata, a kvôli týmto znalostiam bol veľmi vyhľadávaný nielen na Okinawe ale aj v Číne a Japonsku.

V roku 1929 sa Mabuni presťahoval do Osaky, aby tam mohol naplno učiť svoj štýl Karate, ktorý nazval Hanko Ryu (polotvrdý štýl). Meno štýlu neskôr zmenil na Shito Ryu, na počesť svojích dvoch veľkých učiteľov Itosu a Higaonnu (názov je zložený z prvých kanji znakov ich mien). Mabuni taktiež vydal aj niekoľko kníh na túto tému. V neskoršom veku vymyslel aj mnohe kata, napríklad špeciálne pre sebaobranu žien. Po jeho smrti, sa jeho pokračovateľmi stali jeho dvaja synovia Kenzo a Kenei. V súčasnej dobe je Kenzo Mabuni uvádzaný organizáciou Shito Ryu International Karate-do Kai (známej tiež ako Seito Shito Ryu) ako druhý sóke Shito Ryu, zatiaľ čo organizácia World Shito Ryu Karate-do Federation (známa tiež ako Shito-kai Shito Ryu) uvádza Keneiho Mabunu.

Technické stupne

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 10. kyu Biela
9. kyu Biela s čiernym pruhom
8. kyu Žltá
7. kyu Oranžová
6. kyu Zelená
5. kyu Modrá
4. kyu Fialová
3. kyu Hnedá s jedným čiernym pruhom
2. kyu Hnedá s dvomi čiernymi pruhmi
1. kyu Hnedá s tromi čiernymi pruhmi
1. - 10. dan Čierna

Zdroj: Wikipedia