Uechi Ryu

Uechi Ryu

Original názov:
上地流 (čítaj "ueči rjú")

Taktiež známe ako:
Uechi-Ryū Karate-do

Zakladateľ:
Kanbun Uechi (1877-1948)

Kanbun Uechi

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1940

Oficiálna stránka:
https://uechi-ryu.com

Školy Uechi Ryu na Slovensku:

Uechi Ryu je tradičný štýl okinawského Karate, ktorý založil Kanbun Uechi. Názov by sa dal preložiť ako Uechiho škola, alebo Uechiho štýl. Techniky Uechi Ryu sú principiálne založené na pohyboch troch zvierat – draka, tigra a žeriava. Uechi sa učil v Číne u majstra Shushiwu čínske bojové umenie Pangai-noon Kung Fu (polotvrdý a polojemný štýl), a po 10 rokoch si otvoril vlastnú školu v provincii Nanjing. O 2 roky neskôr sa vrátil na Okinawu rozhodnutý, že už viac nebude učiť bojové umenie.

K tomuto rozhodnutiu dospel na základe toho, že jeden z jeho čínskych žiakov zabil svojho suseda technikou otvorenej dlane, kvôli nejakému sporu o zavlažovanie. Pracoval ako domovník, až kým ho jeden jeho kolega Ryuyu Tomoyose nepožiadal, aby mu ukázal, ako sa má brániť proti rôznym útokom. Keď si opäť získal dôveru ako učiteľ, odišiel do Wakayamy, kde v roku 1925 založil inštitút Pangai-noon Ryu Todi Jutsu a otvoril dojo pre verejnosť. V roku 1940 tento štýl jeden z jeho okinawských študentov premenoval na Uechi Ryu.

Uechiho syn Kanei učil tento štýl vo Fuenma City Dojo na Okinawe, a je považovaný za prvého okinawčana, ktorý bol sankcionovaný za učenie tohto štýlu cudzincov. Jeden z Kaneiho žiakov, Ryuko Tomoyose učil mladého amerického vojaka menom George Mattson, ktorý neskôr napísal na túto tému niekoľko kníh a tým sa zaslúžil o popularizáciu tohoto štýlu v Amerike. Okrem Kaneiho, mal Uechi ešte tri deti. Boli to syn Kansai, a dcéry Tsuru a Kamai. Kanbun Uechi zomrel na ochorenie obličiek v roku 1948.

Uechi Ryu Karate pozostáva z 8 foriem (kata), z toho sú 3 základné (pochádzajúce z Pangai-noon):

  • Sanchin: Toto je základná kata, ktorá zdôrazňuje dýchanie, postoj, rovnováhu a silu. Cvičenie Sanchin pomáha pri rozvoji vnútorného napätia a kontroly nad telom.
  • Seisan: Táto kata je pokročilejšia a obsahuje rôzne útočné a obranné techniky. Seisan učí študentov, ako efektívne využívať silu proti oponentom.
  • Sanseiryu: Najpokročilejšia kata v Uechi Ryu, ktorá obsahuje komplexné pohyby a kombinuje všetky naučené techniky.

Zvyšných 5 (Kanshiwa, Kanshu, Seichin, Seiryu a Kanchin) bolo pridaných neskôr Kanei Uechim, alebo inými seniornými žiakmi Kanbuna Uechiho. Pri všetkých technikách sa kladie dôraz na kombináciu tvrdých úderov, kopov a blokov s mäkkými, plynulými pohybmi. Uechi Ryu tiež zahŕňa použitie prirodzených zbraní tela, ako sú lakte, kolená a päsť, a techniky pre sebakontrolu a sebaobranu.

Tréning v Uechi Ryu zahŕňa nielen fyzický, ale aj mentálny rozvoj. Dôraz je kladený na disciplínu, rešpekt a vnútorný pokoj. Študenti sa učia, ako zvládnuť svoje emócie a byť sústredení počas tréningu aj v reálnych situáciách. Každá lekcia začína rozcvičkou a základnými cvičeniami, ako sú údery, kopy a bloky. Potom nasleduje práca na kata, kde študenti precvičujú pohyby v stanovenom poradí, aby zlepšili svoju techniku a pochopili princípy bojového umenia. Následne sa venuje čas cvičeniu kumite (bojový tréning), kde študenti praktizujú techniky v kontrolovaných podmienkach so sparring partnermi.

Uechi Ryu sa rozšírilo po celom svete a má svoje dojo (tréningové školy) v mnohých krajinách. Tento štýl Karate si získal popularitu vďaka svojej účinnosti a dôrazu na tradičné hodnoty bojového umenia. Organizácie ako Uechi Ryu Karate Association (URKA) a rôzne národné federácie udržiavajú a podporujú štandardy výučby a tréningu tohto štýlu.

Technické stupne

V Uechi Ryu sú technické stupne štandardne rozdelené na tradičné žiacke stupne (kyu) s bielou, zelenou a hnedou farbou opasku a potom sú majstrovské stupne (dan) s čiernym opaskom.

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 10. kyu Biela
9. kyu Žltá (alebo biela s jedným zeleným pruhom)
8. kyu Zlatá (alebo biela s dvomi zelenými pruhmi)
7. kyu Modrá (alebo biela s tromi zelenými pruhmi)
6. kyu Zelená
5. kyu Zelená s jedným hnedým pruhom
4. kyu Zelená s dvomi hnedými pruhmi
3. kyu Hnedá
2. kyu Hnedá s jedným čiernym pruhom
1. kyu Hnedá s dvomi čiernymi pruhmi
1. - 10. dan Čierna

Farby jednotlivých opaskov sa môžu líšiť, v závislosti od konkrétneho klubu/školy.

Zdroj: Wikipedia