Bujinkan

Bujinkan

Original názov:
武神館 (čítaj "budžinkan")

Taktiež známe ako:
Bujinkan Budō Taijutsu

Zakladateľ:
Dr. Masaaki Hatsumi (nar. 1931)

Dr. Masaaki Hatsumi

Miesto vzniku:
Japonsko

Rok vzniku:
1972

Oficiálna stránka:
https://www.bujinkan.com

Školy Bujinkan na Slovensku:
Bujinkan Slovak Dojo

Bujinkan je medzinárodná organizácia bojových umení so sídlom v Japonsku, ktorej šéfom a zakladateľom je Dr. Masaaki Hatsumi, ktorý bol žiakom senseia Takamatsu Toshitsugu. Bojový systém vyučovaný touto organizáciou pozostáva z deviatich samostatných ryūha, čiže škôl, ktoré sa súhrnne označujú ako Bujinkan Budō Taijutsu. Bujinkan je najčastejšie spájaný s Ninjutsu. Sám Hatsumi však používa výraz Budo (čo znamená bojový spôsob), pretože hovorí, že ryūha pochádzajú zo 6 historických samurajských škôl, ktoré učia samurajské bojové taktiky a len 3 škôl ninjutsu (označené červenou farbou), ktoré učia taktiku ninjov. Sú to tieto školy:

  • Togakure Ryū Ninpō Taijutsu 戸隠流忍法体術
  • Gyokushin Ryū Ninpō 玉心流忍法
  • Kumogakure Ryū Ninpō 雲隠流忍法
  • Kotō Ryū Koppō Jutsu 虎倒流骨法術
  • Gyokko Ryū Kosshi Jutsu 玉虎流骨指術
  • Kuki Shinden Ryū Happō Bikenjutsu 九鬼神伝流八法秘剣術
  • Shinden Fudo Ryū Dakentai Jutsu 神伝不動流打拳体術
  • Takagi Yoshin Ryū Jūtai Jutsu 高木揚心流柔体術
  • Gikan Ryū Koppō Jutsu 義鑑流骨法術

Tréning Bujinkan Budō Taijutsu nezahŕňa účasť na súťažiach, keďže cieľom výuky je rozvíjať schopnosť chrániť seba a ostatných pomocou techník, ktoré sa zameriavajú na znefunkčnenie útočníka (a/alebo odstránenie jeho túžby/schopnosti pokračovať) čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie. tréning je vedený spôsobom, pri ktorom sú sparring partneri rozdelení na útočníka (tori) a obrancu (uke), podobne ako je to v Judo, alebo v iných tradičných japonských bojových umeniach. Tréning sa rozdeľuje na nasledujúce fázy:

  • preddefinované sady pohybov (kata) a fyzickej kondície
  • variácie fixných cvikov (henka), reagujúce na zmeny v pohybe alebo situácii útočníka
  • tréning voľnej formy (randori) pozostávajúci väčšinou z okamžitých dynamických techník, počas ktorých obranca kontrolovaným a bezpečným spôsobom zasiahne, uzamkne, škrtí alebo hádže útočníka na zem
  • pokročilejší tréning, ktorý pozostáva z ovládania mysle útočníka pomocou rôznych techník, ako je poddajnosť bolesti alebo podvod

Bujinkan sa neriadi žiadnymi oficiálnymi pokynmi alebo súbormi pravidiel na obmedzenie činností alebo techník používaných počas tréningu. Prístup použitý v Bujinkane zahŕňa získanie poddajnosti prostredníctvom bolesti a využitie potenciálne škodlivých techník na prežitie nebezpečných situácií, a nie sústredenie sa na víťazstvo v súťaži alebo vyrovnanom súboji. Takéto techniky väčšinou nie sú povolené na suťažiach v iných bojových umeniach. Bujinkan je široko praktizovaný a využívaný orgánmi činnými v trestnom konaní, a taktiež vládnymi, vojenskými a bezpečnostnými agentúrami.

Bujinkan sa vo veľkej miere zameriava na Taijutsu (pohyb a zručnosti tela), ako aj ďalšie zručnosti Ninjutsu (Ninpo taktiky a stratégie) a Happo Biken Jutsu (rôzne moderné a tradičné zbrane). Od roku 1988 sa Hatsumiho vyučovanie každý rok zameriava na určitú tému alebo zameranie. To zvyčajne znamená, že sa bude vyučovať konkrétne ryū alebo určitý súbor techník zo špecifického ryū. Hatsumi každoročne vyhlasuje tému roka na Daikomyosai. Na rok 2009 nebolo oznámené žiadne zameranie, hoci Hatsumi hovoril o troch veciach, ktoré sú pre bojového umelca dôležité a ktoré možno považovať za každoročnú tému. Povedal, že tieto veci sa stanú tak trochu témou budúceho roka. Sú to:

  • Sainou (schopnosť/talent)
  • Kokoro (srdce)
  • Utsuwa (kapacita)

Čoskoro po tomto vyhlásení Hatsumi navrhol, aby bol druhý aspekt, Kokoro (srdce), nahradený Tamashii (duša). Zdôvodnil to tým, že srdce sa neustále mení, zatiaľ čo duša je trvalá a nemenná, a preto podstatná pre človeka.

Technické stupne

ŽIACKE STUPNE - KYU

10. kyu 9. kyu 8. kyu 7. kyu 6. kyu 5. kyu 4. kyu 3. kyu 2. kyu 1. kyu

MAJSTROVSKÉ STUPNE - DAN

1. dan 2. dan 3. dan 4. dan 5. dan 6. dan 7. dan 8. dan 9. dan 10. dan soke

Ak chce držiteľ štvrtého danu dosiahnúť piaty dan, musí podstúpiť sakki (alebo godan) test pred sōke (najvyšším predstaviteľom školy). Tento test slúži na to, aby sa zistilo, že je žiadateľ schopný vycítiť prítomnosť nebezpečenstva a vyhnúť sa mu, čo sa považuje za základnú zručnosť prežitia. Po absolvovaní tohto testu sa praktizujúci považuje pod ochranou duchov Bujin a je oprávnený požiadať o učiteľskú licenciu (shidōshi menkyo). Shidōshi má právo otvoriť si svoje vlastné Bujinkan dōjō a povyšovať študentov až do štvrtého danu. Držiteľ prvého až štvrtého danu sa môže stať licencovaným pomocným učiteľom (shidōshi-ho), ale len pod dohľadom nejakého shidōshi. V Bujinkane sa osoba s desiatym danom alebo vyšším často označuje ako shihan.

Zdroj: Wikipedia