To-Shin Do

To-Shin Do

Original názov:
刀心道 (čítaj "tošindo")

Taktiež známe ako:
Shadows of Iga Society, Kasumi-An

Zakladateľ:
Stephen K. Hayes (nar. 1949)

Stephen K. Hayes

Miesto vzniku:
USA

Rok vzniku:
1997

Oficiálna stránka:
https://www.ninjaselfdefense.com

Školy To-Shin Do na Slovensku:

To-Shin Do je bojové umenie, ktoré založil v roku 1997 Stephen K. Hayes. Je to moderná forma Ninjutsu, odlišná od tradičnej formy, ktorú učí Masaaki Hatsumi v Bujinkane. Výučba sa zameriava na hrozby, ktoré sa vyskytujú v súčasnej západnej spoločnosti. Okrem bojových zručností boja zblízka sa študenti učia aj metódy prežitia v nepriateľskom prostredí, bezpečnostnú ochranu významných osôb, boj s klasickými japonskými zbraňami, meditáciu a ozdravné techniky. Sídlo školy (honbu) sa nachádza v Daytone, Ohio, USA.

V roku 1975 Hayes odcestoval do Japonska, hľadajúc autentických ninja majstrov. Tam sa zoznámil s Dr. Masaaki Hatsumim, zakladateľom organizácie Bujinkan a stal sa prvým američanom študujúcim bojové umenie ninjov. V roku 1981 sa Hayes vrátil do USA s čiernym opaskom a založil tam organizáciu Shadows of Iga Society, ktorá mala slúžiť fanúšikom a vyznávačom ninjov. Počas osemdesiatych rokov tak vyučoval svojích ninja študentov a zároveň chodil na semináre do Japonska, trénovať s Hatsumim. V roku 1989 Hayes opustil Shadows of Iga society a založil systém výcviku bojovníkov Kasumi-An. Kasumi znamená po japonsky hmla, čo malo evokovať zahmlené hory provincie Iga, teda domov pôvodných ninjov. An znamená pustovňu, alebo horské útočisko. Názov odráža trvalosť v Hayesovom učení v USA, ktoré bolo až do tohto bodu obmedzené na semináre a malú školiacu skupinu v oblasti Daytonu. V roku 1997 potom založil To-Shin Do.

Kanji znaky názvu To-Shin Do majú symbolický charakter:

  • 刀 – to – pravda, alebo aj meč
  • 心 – shin – srdce
  • 道 – dō – cesta

Doslovný preklad z japončiny je teda niečo ako "Cesta ducha meča" (angl. Sword Spirit Path). Keď spojíme prvé dve kanji znaky do jedného, dostaneme znak 忍 (nin, alebo aj shinobi), aj keď vrchná časť tohto znaku je v skutočnosti ha/yaiba 刃 (čepeľ) a nie tō 刀 (meč).

Základný tréning v To-Shin Do (začiatočníci a kyu stupne) pozostáva z týchto techník:

  • grappling: prehadzovanie, škrtenie, blokovanie kĺbov
  • striking: údery a kopy
  • zbrane: palica, meč, lano, projektily
  • obrana proti viacerým útočníkom a prekvapivým (nečakaným) útokom
  • prekonanie psychického zastrašovania alebo šikanovania

Študenti trénujú údery a kopy proti podložkám, terčom a inštruktorom oblečeným v ochrannom brnení. Nedochádza však k žiadnemu sparingu, aký je vidieť v mnohých iných bojových systémoch. A podobne ako v Ninjutsu, ani To-Shin Do nezahŕňa turnajové súťaženie do svojich tréningových osnov. Keď študent dosiahne prvý dan, dostane možnosť trénovať tieto pokročilé techniky:

  • prvá pomoc a lekárske ošetrenie
  • metódy prežitia v nepriateľskom prostredí
  • ochrana významných osôb a celebrít
  • špecializácia presadzovania práva
  • systémy zhromažďovania spravodajských informácií
  • ako vyučovať a viesť vlastnú školu
  • klasické japonské zbrane

To-Shin Do nie je súčasťou Hatsumiho organizácie Bujinkan. V dôsledku toho vznikajú špekulácie na rôznych webových diskusných fórach a blogoch o bojových umeniach o tom, že To-Shin Do predstavuje rozkol medzi Hayesom a Hatsumim. Zverejnené rozhovory však tieto fámy vyvracajú. Hatsumi v nich vysvetlil, že nepovažuje za vhodné upravovať tradičné techniky tak, aby sa aplikovali na súčasnú spoločnosť alebo lokality. Namiesto toho poveril svojich študentov a následovníkov, aby urobili tieto úpravy.

To-Shin Do sa rozšírilo z USA do celého sveta, svoje pobočky má aj v Kanade, Taliansku, Belgicku, Veľkej Británii, Južnej Afrike, Iráne a v Austrálii. Tie vznikajú cez affliate inštruktorov, affiliate školy alebo ako tréningové kluby. Takisto existuje aj forma študovania tohto bojového umenia na diaľku, kde si študenti môžu zakúpiť kurzy na jendotlivé kyu, až po prvý dan. Test na prvý a vyšší dan potom už musia robiť osobne v niektorej z pobočiek.

Technické stupne

Technický stupeň Farba opasku
Začiatočník / 15. kyu Biela
14. kyu Žltá
13. kyu Žltá / Čierna
12. kyu Modrá / Biela
11. kyu Modrá
10. kyu Modrá / Čierna
9. kyu Červená / Biela
8. kyu Červená
7. kyu Červená / Čierna
6. kyu Zelená / Biela
5. kyu Zelená
4. kyu Zelená / Čierna
3. kyu Hnedá / Biela
2. kyu Hnedá
1. kyu Hnedá / Čierna
1. dan Čierna
2. dan Čierna s dvomi bielymi pásmi na konci
3. - 4. dan Čierna / Bronzová
5. - 6. dan Čierna / Strieborná
7. - 10. dan Čierna / Zlatá
Poradca Anshu Strieborná
Anshu Zlatá

Zdroj: Wikipedia